Většina lidí vám řekne, že pracovat doma je sen. Vstanete, kdy chcete, nemusíte se holit nebo malovat, dáte si přestávku, kdy se vám zlíbí, a když odejdete dřív, nikdo si nevšimne. Toto je trošku zjednodušený pohled, pojďme se společně podívat na nejvýraznější výhody a nevýhody.
chytrý telefon
Jste pánem svého času.
Můžete si (alespoň částečně) organizovat čas tak, jak sami budete chtít. Bez problému si zajdete k doktorovi, protože práci doženete, až se vrátíte. Také nebudete muset škemrat o půldenní volno kvůli dceřiným předehrávkám nebo doprovodu babičky na rentgen.
Jste prostě doma
Doma je doma. Můžete na sobě mít pohodlné tepláky, pít kafe z milovaného hrnku a pravidelně venčit vašeho psa. Zároveň už nikdy nebudete mít problém s doručováním zásilek. Budete schopni je přijmout prakticky kdykoliv.
Ušetříte
Lépe řečeno – možná ušetříte. Odpadnou vám náklady spojené s dojížděním a profesním oblečením. Mince má ale i druhou stranu, o něco se vám zvýší spotřeba energií u vás doma.
Disciplína, disciplína, disciplína
Pokud máte slabou vůli, nalejme si čistého vína, bude to pro vás těžké. Někteří lidé prostě nad sebou potřebují mít bič, aby ve stanoveném čase odvedli stanovenou práci. Zvlášť při práci na počítači je potřeba být na sebe přísný a věnovat se po určitý čas pouze pracovním aktivitám. Jestliže totiž zabrousíte na facebook nebo se pustíte do pročítání novinek, čas vám proteče mezi prsty.
Rodina vás bude využívat
Pokud nějakou rodinu máte, pravděpodobně využije faktu, že jste celý den doma, tudíž jistě nebude problém, když umyjete nádobí, pověsíte pračku nebo zajdete nakrmit sousedovy rybičky.
káva, mobil a pc
Začnou vám chybět lidé
Pamatujete, jak vám švitoření vaší kolegyně lezlo na nervy? Nebo jak jste nemohli vystát vtipy svého nadřízeného? Věřte nebo ne, začne se vám stýskat. A když ne po těch dvou, tak po sympatičtějších spolupracovnících. Práce z domova je náročná na nedostatek sociálního kontaktu, který každý z nás potřebuje. Zvláště pokud jste extrovert, popřemýšlejte, jestli je polovina dne o samotě to pravé ořechové.
Sami zvažte, které body jsou pro vás výhodou a které nevýhodou. Home office přece jen není pro každého. Pokud však po přečtení článku po ničem jiném než práci z domova netoužíte, hurá do toho!