Psa musíme k cestování přivést. Ne všichni psi poskakují radostí, když před nimi otevřeme dveře auta. Pokud se pejsek bojí nastoupit, obrníme se trpělivostí. Snažíme se psa přesvědčit, že nejde o nic nebezpečného. Přivoláváme ho, lákáme na pamlsky. Do prostoru ve kterém jej budeme převážet, mu naházíme jeho oblíbené hračky. Neustále na něj mluvíme vlídným hlasem. Když nás poslechne a do auta nastoupí, projevujeme radost a odměníme ho.

pes v autě

Pro převážení psa autem se lépe hodí typ kombi. Pes má více prostoru pro sebe a my můžeme bezpečně oddělit prostor, kde cestuje on, od kabiny pro cestující. Nejlépe uděláme, když zakoupíme nějakou mřížku, nebo alespoň síť, kterou namontujeme za opěrky zadních sedadel. V ideálním případě pořídíme přepravní box vhodné velikosti.

Pokud nevlastníme kombi vůz, vozíme psa nejlépe na zadních sedačkách. Jejich povrch ochráníme před drápanci a chlupy speciální dekou, kterou lze koupit v potřebách pro chovatele psů. Deka se zachytí o opěrky zadních i předních sedadel a vytvoří takové korýtko. Otvory v dece provlečeme bezpečnostní pás, kterým psa přichytíme. Rozhodně dáme přednost postroji, ve kterém bude uchycen za celé tělo, před obojkem kde by případná náraz absorboval pouze krk. Přivázáním psa jej ochráníme před případným zraněním při nehodě či prudkém brzdění.
psi v autě

Pokud psa převážíme na předním sedadle, musíme deaktivovat airbag spolujezdce.

Než vyrazíme vstříc výletu, psa necháme vyvenčit. Dohlédneme, ať se dostatečně vyprázdní. Také mu poskytneme vodu, aby se mohl napít. Pes by měl být dostatečně hydratován, nesmí mít žízeň. Pokud nepije sám od sebe, naházíme mu do misky pár pamlsků. Bude se je snažit vylovit a tak se při této činnosti mimochodem i napije.  Žrádlo mu ale nedáváme. I s pamlsky opatrně. Pes může trpět kinetózou jako člověk. V tom případě vše bezpečně zvrátí. Pokud zjistíme, že pes trpí tímto onemocněním, poradíme se s veterinářem a necháme si doporučit vhodné léky.

Po dobu jízdy pejska kontrolujeme a dopřejeme mu časté přestávky. Uvidíte, že si cestování velice oblíbí.