V první řadě, pokud nechceme udělat žádnou chybu, tak bude na místě se řídit pokyny výrobce a nedat na dobrou radu svého známého, ten sice může mít nějakou zkušenost, ale není strůjcem ani výrobcem našeho motoru. Pokud daná automobilka požaduje, aby olej splňoval její stanovené normy, tak to asi nebude jen tak a stojí zato se podle doporučení řídit. Nemá to nic společného se značkou, ačkoliv i zde se posuzují určité hranice. Každá automobilka vydá k vozidlu manuál a v něm je uvedeno vše potřebné k našemu plechovému miláčkovi. A právě zde se dozvíme, jaké normy má splňovat náš olej. Takže pokud nalezneme normu, tak máme vyhráno a vydáme se na nákup. Stačí jen nalézt příslušný olej, který ji má uvedenou na obalu.

palivo

Mýty a skutečnosti

I okolo samotných olejů vznikají různé mýty a skutečnost nebo realita je úplně jinde. V podstatě se může i jednat o značkový olej jako například a stejně tak se na něj tyto povídačky budou vztahovat jako na ostatní značky.
Některé z nich:

  • Častá výměna oleje je zbytečná

Kdyby to ale nebylo třeba, tak by se to takto nedoporučovalo přímo automobilkou. Však ono je i na pouhý pohled vidět, jak se o svůj motor staráme. Jasně, že ryska prozradí určitou hladinu, ale opotřebení součástek bude hovořit za vše. Když budeme zanedbávat řádnou výměnu, tím vlastně poškozujeme součástky a dochází k zadírání motoru. Optimum pro výměnu oleje spočívá po ujetí 15 000 kilometrů nebo kolem 1 roka a nemusí být nájezd kilometrů.

  • Dokud se nerozsvítí kontrolka, je to v pořádku

No spíš už je to hodně na hraně. Kontrolovat stav oleje bychom měli pravidelně a to přiloženou měrkou. Tím se totiž dá zjistit i nějaká porucha, pokud olej jaksi mizí. Kontrolka nedostatečného tlaku se mnohdy rozsvítí, až když je olej v nádobě skutečně pod hranicí, což je velmi špatně.

motor

  • Je třeba používat olej značky, kterou stanovil výrobce

V první řadě výrobce stanovil požadavky na olej, který je vhodný pro náš automobil, ovšem to není značka, ale výkonnostní a viskozitní třída i aprobace. Dokonce i v záruční době lze používat olej jakékoliv značky, důležité je, že bude splňovat tyto doporučené požadavky.