Soustředění není jenom o tom, abyste zvládli rychle a správně dokončit práci. Naopak se díky němu dokážete i zklidnit a relaxovat tehdy, kdy je to potřeba. V dnešní hektické době, kdy kolem sebe máme spoustu podnětů, možností a především techniky, je těžké se soustředit na jednu jedinou věc. Naštěstí je tu pár triků, jak přinutit svoji mysl spolupracovat.
Muž shora

Tři, dva jedna…a konec!

Vezměte si na pomoc svůj mobil – ale jen jeho budík! Nastavte si časovač na 15 minut a striktně si v jejich průběhu zakažte dělat cokoli jiného než právě jednu věc. Nastavíte-li si jasné dílčí úkoly, bude pro vás jednodušší se na ně soustředit a postupně je plnit. Pokud vám vyhovuje struktura a plán, určitě byste měli zkusit i to-do listy. Odškrtávání úkolů na seznamu po jejich úspěšném dokončení totiž na náš mozek působí blahodárně…a naopak.

Přesedněte si

Pokud máte možnost, běžte po pár hodinách v kanceláři pracovat na chvilku třeba do kavárny. Nebo do protějšího křídla na volnou židli kolegy, který má zrovna dovolenou. Změna prostředí (při které se navíc protáhnete) vám k malému restartu pomůže.
panáček z lega

Dejte si pauzu

Pokud se obvykle soustředíte vcelku dobře, ale právě teď vám to nějak nejde, stačí pár triků. Běžte se projít, vypijte kávu, popovídejte si s kolegy, podívejte se, co dávají v kině. Věděli jste, že nejpočetnější skupinou lidí, kteří čtou v práci bulvární plátky, jsou top manažeři? Vědí totiž, že v rámci obnovení schopnosti soustředit se je potřeba nechat si mozek čas od času odpočinout. Pomoci může i malý trik na zvládání stresu, totiž stisknout proti sobě palce a ukazováčky do písmena O a po dobu jedné minuty stlačovat a uvolňovat. Dalším trikem, který doplňuje tzv. kognitivní zdroj, je zadívání se z okna do dálky. Věnujte tomuto pohledu alespoň dvě minuty a uvidíte, že se budete cítit lépe.

Hořčík

Je dokázané, že za problémy se soustředěností a nedostatkem energie může být nedostatek hořčíku. Kromě potravinových doplňků ho najdete například v ořeších, datlích, banánech či špenátu. Podobně vám poslouží i zelený čaj nebo přípravky z lékárny.