Plánujete dovolenou, kterou vám pozměnila koronavirová epidemie, a dáte přednost výletům po Česku? Pak vězte, že je tu tolik přírodních krás, s nimiž se v některých zemích vůbec nesetkáte. Pokud vám tedy nevadí, že do střední Evropy nezasahuje mořský příboj, vycestujte třeba do horských oblastí s bicyklem či s turistickým batohem.

les na okraji Prahy

My bychom vám však chtěli nabídnout alespoň krátké nahlédnutí do přírodních krás, které se nachází na území hlavního města. Domníváte se, že se kromě Pražského hradu, Karlova mostu, Orloje a několika dalších významných památek nemá Praha čím pochlubit, a že se nemůže vyrovnat přírodnímu bohatství chráněných území v České republice? Pak budete možná překvapeni, že Praha není jen stověžatá, ale také bohatá na přírodní památky.

Divoká Šárka – místo, kde si nepřipadáte, že jste v Praze

Divoká Šárka je součástí rozsáhlého přírodního parku Šárka – Lysolaje, který ohraničuje severozápadní část města v délce zhruba šesti kilometrů od ruzyňského letiště až k vltavskému ohybu mezi Suchdolem a Dejvicemi. Jedná se o jedno z nejzajímavějších a dle názoru mnoha lidí i nejkrásnějších přírodních lokalit ve střední Evropě. Je až s podivem, že se rozléhá na okraji Hlavního města Prahy, kde by někteří návštěvníci očekávali spíše přelidněná sídliště.

Pražská kotlina je v tomto směru výjimečná, domovní a průmyslová zástavba je doslova protkána přírodními úkazy a především jde o členité území, kde převažuje kopcovitý terén. V Divoké Šárce vás proto možná překvapí hluboké, sevřené údolí Šáreckého potoka v klínu skal s mnoha zajímavými vyhlídkami, s travnatými náhorními plošinami, zalesněnými úseky i zelenými palouky, a to vše doplněné vodní nádrží Džbán a venkovním plaveckým bazénem s tobogánem, jehož přírodní panorama by mohla závidět i některá horská střediska.

Divoká Šárka

Výhodou tohoto rozsáhlého území na ploše více než deseti čtverečních kilometrů je výborná dostupnost z pražského metra. Zajistíte-li si levné a zároveň dostatečně komfortní ubytování, např. v ubytovně Praha, v poklidné lokalitě na Černém Mostě, na okraji přírodního parku Klánovice – Čihadla v blízkosti golfového hřiště, metrem z Černého Mostu s přestupem na Můstku je to do stanice Nádraží Veleslavín – k výchozímu bodu lysolajského parku pouhých 30 minut.