Každý máme doma určitě pár květináčů, ať už na bylinky, nebo květiny. Pokud Vám tedy nestačí pouze okrasné květiny v truhlíkách, můžete si je zkrášlit i jinak. Společně si ukážeme, jak květináče oživíme, vkusnými zápichy, které dokáže udělat skoro každý.
Existuje velké množství zápichů, některé se vyrábí pomocí brusky dlát a pilek, na což potřebujeme mnohem více nástrojů. My si však ukážeme, jak si udělat zápichy mnohem snadněji a to bez toho, abychom museli navštívit dílnu.
květináč s vlaječkou
Potřebné pomůcky
Základem našich zápichů bude špejle, nejlépe nějaká pevnější například špejle na špízy. Dále budeme potřebovat lepidlo, nebo tavnou pistoli, korálky, drátek, polystyrénové koule nebo třeba korek. Využijte i přírodního materiálu a běžte se projít do lesa a nasbírejte si třeba pěkné žaludy, šišky, nebo mech na ozdobení.
Drátková metoda
Drátek jak dobře víme, jde dobře tvarovat, toho využijte a udělejte si například srdíčko, nebo sluníčko s paprsky. Na konce drátku můžete provléct korálky, které se budou lesknout při dopadajících paprscích slunce. Na špejli jednoduše drát uchytíme, popřípadě přilepíme. Tvary využijte a udělejte si třeba pět menších srdíček a dejte je do jednoho, tak aby se překrývali.
zápich do květináče
Umělé květiny
Korek, například od vína nebo šampusu odřízneme a vezmeme si buď krepový papír, nebo kousky látky. Pomalu k sobě dáváme kousky látky a tvoříme květinu, kterou špendlíky uchycujeme ke korku v kruhovém tvaru, čímž bude vznikat květina. Na spodku uděláme dírku, do které zasuneme špejli. Pokud máte špendlíky s hlavičkou, můžete zapíchat od středu korku do stran, tím bude zápich hezčí.
Zápichy můžete zkrášlit například pěknou stužkou nebo omotat špejli provázkem či látkou. Špejle taky můžeme nabarvit na bílo či jinou barvu ať nejsou všechny stejné. Spousta lidí dělá i zápichy, které pouze popíše názvem bylinek, které mají v kuchyni. Inspirace je pouze a jen na Vás, takže zapojte představivost a pusťte se do toho.