Pokud tady chcete být tak říkajíc do sta, musíte mít jednak hodně štěstí na geny a jednak o sebe dobře pečovat. To neznamená celé dny proležet na gauči a ládovat se vepřovým masíčkem se zelím a knedlíkem, ale naopak začít se pořádně hýbat a jíst daleko více zeleniny a méně masa, alespoň toho červeného. Co se týče sportování, klidně stačí, když se budete denně hodinku procházet, ale jídlo budete muset vybírat pečlivě. Ne vše, co se zdravé zdá takové opravdu je. S čím rozhodně nešlápnete vedle, to jsou klíčky, které se nejen v dnešní době konzumují zcela běžně.
fazolové klíčky

Chutnají

Pojídat klíčky není žádná móda a když, tak už se drží hodně dlouho. A to nejen u nás, ale v podstatě na celém světě. Vzhledem k tomu, že jsou plné různých vitamínů a minerálů je ve velkém množství jedli i mnozí námořníci, kteří kolikrát celé týdny neviděli suchou zem. Věděli totiž, že tak budou zdravější více, než kdyby je nekonzumovali vůbec. Díky tomu nejenže překypovali zdravím, ale také měli přemíru energie, která byla na lodích vždy potřebná. Naklíčená semínka tak rozhodně nejsou potravou jenom několika zelených intelektuálů, jak se to možná někdy může jevit, ale normální potravinou, která navíc vydatně prospívá lidskému tělu. Navíc nechutnají vůbec zle.
klíčky ředkvičky
Domácí pěstování
Minimálně ze školy jistě víte, že si taková semínka můžete naklíčit i sami doma a nemusíte kvůli tomu chodit na trh nebo do obchodu. Stačí mít jen dostatečné množství semínek, například hrachu nebo čočky. Ty pak dejte do prostředí, kde je hodně vody a hlavně tepla. Důležité je to s teplem příliš nepřehnat. Optimální je pokojová teplota, tedy něco okolo dvaceti stupňů. Určitě není moudré nechávat zasazená semínka na parapetu těsně u okna, obzvláště pak z jižní strany. V takovém případě se připravte na to, že vaše úroda bude bídná, či ještě pravděpodobněji vůbec žádná.